Gamze Can

E&E Group, Executive Search Director

Hayatımızın çok büyük bir bölümünü üzerinde çalışarak, çaba harcayarak geçirdiğimiz mesleğimizi seçerken ne kadar dikkatliyiz?

İlkokul yıllarından itibaren hepimizin kafasında meslekleri tanıdıkça oluşan ve uçuşan fikirler vardır, bunlar çoğu zaman bir hayalin ötesine geçmez. Ortaokul ve lise yıllarında ayakları biraz daha yere basan hayaller kurmaya başlar, bunlara ulaşmak için uzun ve yorucu bir yola çıkarız. İstediğimiz bölümü kazanmak çok önemli bir adımdır ancak mezun olduktan sonra bu hayalin peşinden koşabilecek sabrı göstermek, hayalindeki işi bulana kadar direnmek çok az insan için mümkün olmuştur.

Bana göre, bunu yapabilen azınlık kariyerinde başarıya ulaşmıştır. Sevdiği işi yapan kişi, kendi kendini motive eder, olumsuz koşullarda bile yaptığı işe konsantre olarak başarılı sonuçlar elde eder. Onun hedefi o yolculuğun içinde olmak ve keyif almaktır zaten.

Seçtiğimiz kariyer yolunun bize uygun olmadığını anladığımızda neyi istediğimizi kendimize sorabilmek çok önemlidir. Eğer bu cevabı kendimiz bulmakta zorlanıyorsak, bir kariyer koçundan da bu konuda destek alabilir, daha geç olmadan başarılı ve mutlu olacağımız yolu çizebiliriz.

Kariyer Koçu, kariyer hayatınızı planlarken doğru soruları sormanızı sağlar. İşe kendinizi keşfetmekle başlayarak, kişilik ve kariyer yönelim envanterleri alabilirsiniz. İlgi alanlarınızı, becerilerinizi belirledikten sonra başvuracağınız sektör ve şirketleri belirleyebilirsiniz. Orta-uzun vadede iş hayatında nerede, ne yapıyor olmak istediğinizi belirlemeli, hedefler koymalısınız ki, her sene bu hedeflere göre nerede olduğunuzu, nasıl ilerlemeniz gerektiğini belirleyebilin.

Unutmayın, hiçbir zaman yeniden başlamak için geç sayılmaz. Yeter ki nereye gitmek istediğinizi bilin ve bu yolda karşınıza çıkacak olan güçlükleri göğüsleyebilecek donanıma sahip olun.