Lee Hecht Harrison Knightsbridge Master Coach’u Tracy Cocivera’nın Forbes Dergisi’nde yayımlanan makalesinin çevirisi

O dama oynadıklarını sanıyordu; hâlbuki diğeri satranç oynadıklarını biliyordu.  Kırmızı markaları kenara dizmekle uğraşıp, küçük kazançlarla yetinirken, büyük resmi gözden kaçırdı. Taktiğe karşı strateji. Acemi hatalar. Bir daha kimse ona oynamayı teklif bile etmeyecek.

Güç garip bir şeydir, özellikle bir amatörün elindeyse iyi koku almayı bilmediği için hata üstüne hata yapabilir. Siz de çalışma hayatınıza bunlara çok tanık olmuşsunuzdur; e-mailler kimlere hangi sıralamada yazılır, kimin bilgi akışı engellenir, kim diğerlerine yardımcı olmak kisvesi altında ucuz numaralara başvurur… bunlar hep bellidir.

Gücü etkili kullanmak, ne zaman ileriye gideceğini, ne zaman geride durmayı bilmeye, zayıflık ve gücün arasındaki farkı ayırt etmeye ve kavga çıkaran birinden daha çok problem çözen ve işbirliği yapan biri gibi görülmeye dayanır.

Araştırmalarımda ve danışmanlık seanslarımda başarıyla tahakküm edenler ve etmeyenler olarak iki türden yöneticiyle de karşılaştım. Başarılı olan yöneticiler, güçlerini paylaşmak konusunda rahat olan insanlardılar, gösteriş yapmaları gerekmiyordu çünkü isimlerinin yeterli olduğunu biliyordular.

İşyerinde güç kullanmak burada ortak bir yaşam ve uzun ömürlü ilişkiler söz konusu olduğu için hassas bir konu. Başkasının zararı pahasına elde edilen kısa vadeli kazançlar bu ilişkileri zedeler ve sonunda biri kaybeder. İşin garip yanı, kaybedenler çoğu zaman ilk etapta ham davranarak ucuz numaralar peşinde koşanlar, her zaman haklı olmak ve son sözü söylemek ihtiyacı içinde olanlar olur.

Neticede güç ve yetki ilişkilere dayanır, çünkü çoğu hedef aslında birbiriyle ilintilidir ve bir şeyleri gerçekleştirmek için düpedüz başkalarına ihtiyacınız vardır. Günümüz iş hayatındaki karmaşıklığı göz önüne aldığımızda işin asla başlı başına bağımsız bir girişim olmadığını görüyoruz. Dolayısıyla güç ve diğerlerini etkilemek hedeflere nasıl birlikte erişildiğiyle ilgilidir.

Hiç düşünülmeden yazılmış e-postalar, mesajlar neredeyse “işte bu kadar!” diye kestirip atan bir dile rastladığımızda gücünü bilinçli ve doğru kullanmayan birini görüyoruz. Koçluk ve danışmanlık kariyerim boyunca insanların neler yazabileceğini, bunların ne denli kötü sonuçlara yol açabileceğini ardından kırılan parçaları tamir etmenin ne denli zor olduğunu çok gördüm.

Eğer çocuklarla dama oynamak yerine yetişkinlerle satranç oynamak istiyorsanız, bazı konularda netleşmek faydalı olabilir:

  • Güç ve etrafını etki altına almak ilişkilere dayalıdır.
  • Başarılı liderler uzun vadeli düşünür ve büyük resme odaklanır
  • Tahakküm etmek ve çevresini tesir altında bırakmanın uzun ve kısa dönemli maliyet ve faydalarını anlamanız gerekir.
  • Çalışma arkadaşlarınıza kıyasla ne kadar forsunuz olduğunu ve bu gücün nereden geldiğini bilin.
  • Hangi iletişimi yazılı hangisini yüz yüze yaptığınızda daha etkili olduğu konusunda stratejik davranın.

Tracy Cocivera, Ph.D., C.Psych. National Coaching Practice Lead – Başkan Yardımcısı, Lee Hecht Harrison Knightsbridge’da Master Coach