İş Başarı Formülü Mesleki Uygunluk

İş Başarı Formüllerinin Mesleki Uygunluk bölümü, adayları organizasyonunuzun spesifik ihtiyaçlarına göre gerekli olan eğitim, deneyim ve beceri düzeyleri ile karşılaştırarak değerlendirir. Adayları bu faktörlere göre sıralar ve "bu işi yapabilirler mi?" sorusuna yanıt verir.

İş Başarı Formülü Uygunluk

İş Başarı Formüllerinin Uygunluk bölümü, adayları iş fonksiyonuna özgü kanıtlanmış uygunluk veya davranışsal özellikler seti ile karşılaştırarak değerlendirir. Bu özelleştirilebilir faktörler, tutumlar, motivasyonlar, kişilerarası beceriler, ilgi alanları, iş değerleri ve iş tercihlerini içerir ve "bu işten keyif alacaklar mı?” sorusuna yanıt verir.

Ağırlık Seçenekleri

İş Başarı Formülleri otomatik olarak mülakat ağırlık ilkeleri ve spesifik davranışsal mülakat soruları oluşturur. Bunlar, görüşmeciyi temel iş başarı faktörleri ile ilgili önemli bilgiler elde etmeye yönlendirmenin yanı sıra her faktör için tutarlı bir puanlama yöntemi sağlar. Harrison sistemi, ağırlık, puanlama ve İş Başarı Formüllerini organizasyonun spesifik ihtiyaçlarını ve temel değerlerini yansıtacak şekilde özelleştirmek için sofistike, ancak kullanımı kolay seçenekler sunar.

Adayların Puanlanması

Harrison Assessments İş Başarı Formülleri 30 yılı aşkın bir süredir yapılan araştırmalar sonucunda geliştirilmiştir ve kapsamlı bir entegre işe alım sistemi sunar. Nihai değerlendirme puanı, adayların mesleki uygunluğunu, uygunluğunu ve mülakat puanlarını organizasyonunuzdaki pozisyon için IDEAL aday ile karşılaştırır.

Yetenek savaşını kazanmak isteyen organizasyonların mevcut en iyi Seçim araçlarına ihtiyacı vardır. Harrison Assessments'ın kapsamlı deneyimi ve İş Başarı Formüllerinin öngörü kapasitesi, en iyi yetenekleri işe almak, geliştirmek ve elinizde tutmak için en uygun maliyetli metodolojiyi sağlar.

YEDEKLEME PLANLAMASI

Yetenek & Hazırlık iş hedeflerine ulaşmayı sağlar

Harrison Yetenek Hazırlık Sistemi, entegre kariyer ve yedekleme planlaması yoluyla çalışan bağlılığını elde etmenizi sağlarken aynı zamanda nitelikli yetenek havuzlarınızı yönetmeniz için size kapsamlı bir karar analizi sunar.

Kariyer Planlama

Çalışanlar, şirket içi işleri olası memnuniyet ve bağlılık tercihlerine göre sıralayan kişisel bir kariyer planlama portalına erişim sağlar. Buna ek olarak, çalışanlar güçlü yönleri ve geliştirebilecekleri alanlar ile ilgili raporları görüntüleyebilir.

Yetenek Havuzu Analizi

Yönetim, yüksek potansiyele sahip çalışanları niteliklerine ve davranışsal yetkinliklerine ve iş fırsatlarına uygunluklarına göre sıralayan güncel yetenek hatlarına erişim sağlar.