Candan Akkan, Assessment Director/ Harrison Assessments Türkiye, E&E Group

İş yaşamında çalışanlarınızı değerlendirmek, kurumsal dünyanın verimliliği ve verimliliğinin sürdürülebilirliği için önemlidir. Bu önem, üretim yaptığınız bahçenizde veya tarlanızdaki kaliteye gösterdiğiniz özenden farklı değildir.

Bugün iş hayatında, çalışanlarımızı değerlendirmek her geçen gün daha öncelik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu arada, değerlendirmede en çok ihtiyaç duyulan alanlardan biri işe alım faaliyetleri olmaktadır.
CVlere bakarken, tıpkı toprağı, bereketi düşünür gibi, organizasyonu düşünmeliyiz. , tıpkı hangi toprak türüne hangi tohumların uygun olduğunu belirler gibi bizim için öncelikli ve önemli yetkinlikleri belirlemeliyiz. Çünkü çalışanları uygun pozisyonlara yerleştirebilmek, işe alırken doğru kararı verebilmek de yaşamsaldır. Bir kurumda “tutunan”, “kuruma bağlı” çalışanları seçebilmek, bir insan kaynakları bölümü ve üst yönetimin başarı kaynağıdır. İşini severek yapabilecek insanlar diğerlerine göre %75 daha iyi performans gösterirler. Her şey önce toprakla tohumun uyumuyla başlar. Seçilmiş insanlarıyla bir kurum, kurumsal hedefleri doğrultusunda mevcut insan kaynağını doğru yönlendirebilmek ve geliştirebilmek için kaynağını ancak iyi tanırsa (analiz eder ve değerlendirirse) ne ekeceğini bilir.
Neyin beceri, neyin uygunluk ve neyin risk olduğunu bilmek hassas bir konudur. Tıpkı hangi bitkinin hangi toprakta yetişeceğini öngörmek gibidir. Elinizde bilgi yoksa bir hiçsiniz, deneme ve yanılma yöntemine tabisiniz! Ancak potansiyelinizi analiz eder ve değerlendirirseniz, hem işine tam uygun insanları hem de işinde en verimli olacak insanları belirlersiniz.

Hem işe alım hem de gelişim odaklı çalışmalarda yeteneği iyi değerlendirmek kritik başarı faktörlerini yaratmanın ilk ve etkin bir kilometre taşıdır. Değerlendirmekteki amaç; İnsan kaynağının yetkinliklerini ve gelişim alanlarını anlamak, kurumu başarıya taşıyacak hedefleri ve başarıyı engelleyecek nedenleri anlamaktır. Yanlış bir değerlendirmenin sonucu, hem kurumun finansal sonuçlarını hem de çalışan bağlılığını olumsuz etkiler. Doğru bir değerlendirme ile kurumun verimliliği artış gösterirken bu değer, paralel olarak çalışan bağlılığına da yansır. Organizasyonların her seviyesindeki çalışanlarına yönelik yetkinlik analizi ve yetkinliklere dayalı değerlendirme projeleri ile “gelişim haritaları” oluşur ve kurum, ihtiyaçlara yönelik etkin çözümler üretirken kendi gelişimine de yatırım yapar.

Belki bazen, çilek fidesi için karma toprak gerekir. Mevsimi gelince çokça çilek alabilmek için aylar öncesinden çalışmak gerekir. Her şeyden önemlisi ise güzel ve sağlıklı bir bahçedir.

Ölçme&Değerlendirme faaliyetlerini yürütürken, E&E Group olarak 2014^ten bu yana Türkiye’de tek temsilcisi olduğumuz Harrison Assessments’ın Örnek İşe Alım Değerlendirme raporları için sitemizdeki örnek raporlar bölümünü ziyaret edebilirsiniz.