Bayram tatili ailemiz ve sevdiklerimizle birlikte kaliteli zaman geçirmenin yanı sıra kariyerimizin neresinde olduğumuzu ve nereye gitmek istediğimizi değerlendirebileceğimiz bir fırsat.

Aktif olarak iş arayışında, gelecek fırsatları değerlendirme aşamasında ya da kariyerinizi bir sonraki basamağa ulaştırmanın yollarını arıyor olabilirsiniz. Aşağıdaki altı noktayı kariyerinize ivme kazandırmak için göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Enerji depolayın

Günlük hızlı tempo içerisinde dinlenmek için neredeyse hiç zamanımız yok. Çoğumuz uzun saatler boyunca dinlenmeden, kimi zaman tüm dünyadan soyutlanarak çalışıyor ya da birbiri ardına seyahat etmek zorunda kalıyoruz. Tatilde mümkün olan her fırsatı dinlenmek, gücünüzü toplamak için kullanın. Aile ve arkadaşlarınızla birlikte olmak, hobilerinizle ilgilenmek, ihtiyacınız olan uykuyu depolamak, stresten birkaç gün olsun uzaklaşmak çok iyi bir fikir.

Aktif olarak iş arıyorsanız, başvuru mektupları yazmak, online başvurular yapmak, başvurularınızı takip etmek günlük iş programınızı oluşturuyordur. Bayramda iş yerleri de tatile girdikleri için bu zamanı enerji toplayarak geçirebilir, tatilin ardından iş arayışınıza dinlenmiş olarak geri dönebilirsiniz.

Bağlantılarınızı yeniden canlandırın

Bayramlar bir süredir aramadığınız eski iş arkadaşlarınızı, sınıf arkadaşlarınızı, tanıdıkları ve tüm bağlantılarınızı aramak için ideal bir fırsat. Uzun zamandır görüşmediğiniz bağlantılarınıza bayramlarını tebrik etmek için telefon edebilir ya da e-mail gönderebilirsiniz.

Potansiyel yeni şirketleri araştırmak

Aktif olarak iş arıyorsanız, bayram tatilini hedef şirketlerin listesini yapmak ve bu şirketlerde bağlantı olarak kullanabileceğiniz kişileri sıralayarak değerlendirebilirsiniz. Hedef şirketlerle sizi bağlantıya geçirebilecek eski iş arkadaşlarınız, arkadaşlarınızın arkadaşları ya da mezunlar derneğinden tanıdıklarınız, tüm olasılıkları sıralayın. Tatil sona erdiğinde insanlar işyerlerine döndüklerinde, bu kişilere ulaşarak şirketler hakkında ayrıntılı bilgi alın, mevcut pozisyonlar ve tanışma olasılıklarını öğrenin.

CV’nizi elden geçirin

İş arayışında olmasanız bile CV’nizi yılda en az bir kere güncellemek iyi bir fikir. Beklediğiniz fırsatın ne zaman kapınızı çalacağını bilemezsiniz. Güncellemek araya zaman girdikçe başarılarınız hakkındaki detayları hatırlamakta zorluk çekeceğiniz için daha güç olacaktır.

CV’nizi güncellemek kariyerinizin gidişatını değerlendirmeniz için de faydalı bir egzersizdir. Çoğu zaman nerede olduğumuz, nereye doğru gittiğimiz ve nereye gitmek istediğimizi düşünmek için gereken vakti ayırmıyoruz. Deneyimlerinizi bir belgede toplamak, geliştirmek istediğiniz beceriler, ulaşmak istediğiniz pozisyonları belirlemek açısından da faydalıdır.

İş arama sitelerindeki profillerinizi güncelleyin.

Her gün binlerce şirket online iş arama sitelerinde pozisyonlar, projeler için uygun adayları bulmak için arama yapıyor. Yeni fırsatlardan haberdar olmak için bu platformlardaki profilinizi güncelleyin.

Kitap Okuyun

Plajda, balkonda, açık hava ya da havaalanında uzun süre vakit geçirirken iyi bir kitaba ihtiyacınız olacak. Yoğun çalışma temposunda bir kitaba odaklanmak zor olabilir. Şimdi, işinizle ilgili eksikler, kişisel gelişim ve bilgilerinizi güncellemenizin tam zamanı.