Hangi seviyede olursanız olun eğer bir organizasyonda lider konumundaysanız, özel kalması gereken bazı bilgilere ortak olacaksınız. Kimi zaman şirket stratejisi gereği, kimi zaman ise ufukta görünen bir şirket evliliği gereği ya da bir çalışan hakkında özel bilgilerin olması nedeniyle gizli kalması gereken bilgiler olabilir.

Liderlerin özel bilgilerin gizli kalmasına gösterdikleri hassasiyet son derece önemlidir. Maalesef kimi liderler çeşitli nedenlerden ötürü bu gizliliğe özen gösteremiyor. Bu davranış, yalnızca şirketlerine zarar vermekle kalmıyor, kişisel olarak da ağır bir bedel ödemelerine neden oluyor.

Eğer liderler gizli bilgilere erişimleri olduğunu biliyorlarsa ve bunu gizli tutacak becerilere haizse neden hala paylaşıyorlar?

Bu, bazıları için bu egoları ile ilgili bir durum. Bu liderler, şirketlerinde olan her şey hakkında öncelikli bilgileri edinebildikleri ayrıcalıklı bir kulübe ait olduklarına dair bir izlenim yaratmaya çalışıyor. Halbuki bu, insanlara şirketlerinin hiyerarşisinde ne denli önemli olduklarını göstermeye yönelik manasız bir girişim aslında. Gerçekte ise bu davranış, ne denli bencil ve güvensiz olduklarının bir göstergesi.

Bazı liderler ise, bilginin gizliliğine saygı duymuyor ve diğer insanların yaşamlarını nasıl zarar vereceğini umursamıyorlar. Durum bundan ibaret.

Özel bilgilerin gizli kalması gerekliliği aslında her birimizin üzerinde düşünmesi gereken önemli bir liderlik konusu başlığı. Böyle bir bilgiye erişiminiz olduğu zaman nasıl davranıyorsunuz? Ağzınız sıkı mı?

Yoksa olur olmaz konuşuyor musunuz?

Eğer bir liderlik pozisyonunuzdaysanız, hassas bilgileri korumak konusunda temel bir yükümlüğünüz var demektir. Ayrıca biri özel kalması gereken bilgileri sizinle paylaşmaya kalkarsa onlara engel olmak da sizin görevinizdir. Böyle bir konuşmaya girmeyin. Şirketinizdeki diğer liderlere örnek olun.

Yazar hakkında

Vince Molinaro, Lee Hecht Harrison’da Stratejik Çözümler’in Global Direktörüdür. New York Times ve USA Today’de en iyi satanlar arasında yer alan “The Leadership Contract” ın yazarıdır. Vince, 20 yılı aşkın süredir şirketlerde üst düzey yöneticilere ve yönetim kurullarına liderlik konusunda danışmanlık hizmetleri vermektedir.