Inés Temple

İşinizi korumanın bir yolu da, mümkün olduğunca okuyarak endüstri trendlerine hakim olmak ve güncel kalmaktır.

Çoğu kişinin öncelik sıralamasında okumak ne yazık ki sonlarda yer alıyor. Hâlbuki profesyonellerin dünyadaki gelişmelerden habersiz olması kabul edilemez.
Her trendi takip edemesek de işimiz ve şirketimizle ilgili gelişmeleri bilmemenin bir bahanesi olamaz.
Ulusal ve uluslararası haberleri takip etmek elzemdir. Ekonomi, iş dünyası ve sektör haberlerini de öyle. Çünkü tüm bu bilgiler, doğrudan şirketinizi ve işinizi ilgilendirir. Alanınızdaki ve dünyadaki gelişmeleri takip ederek şirketinize değer katarsınız.
Peki, güncel olaylar, endüstri trendleri ve son gelişmelerden nasıl haberdar olacaksınız? Çok basit; okuyarak!
Her gün okumalıyız. Çok çeşitli yayınları takip etmeliyiz. Bu günlük rutinimizin içinde yer alması gereken bir etkinlik. Gerçek profesyonellerin hepsi iyi birer okuyucudur.

Kitap, gazete ve dergileri okumalıyız. Çeşitli sektör dergi ve yayınlarına abone olmalı, yerel ve uluslararası haberleri okumalıyız. Güncel olaylar ve sektör trendlerinin yanı sıra özellikle odaklanmamız gereken bir başka alan daha var ki, o da teknoloji.
Hangi meslekten ya da sektörden olduğumuz hiç fark etmez - teknoloji şu andaki ve gelecekteki işimizin önemli bir parçasıdır. Bilgi teknolojisi araçlarını nasıl kullanacağımızı bilmeliyiz ki verimli ve üretken olabilelim. Ayrıca sosyal medyayı nasıl kullanacağımızı da bilmeliyiz ki kişisel ve kurumsal olarak iletişimimizi kuvvetlendirelim.

Teknoloji yalnız iş yapış biçimimizi değil kariyer profilimizi de belirler. Dijital kimliklerimizi sürekli güncellemeli ve sosyal medya profillerimizi elden geçirmeliyiz. Pozitif ve etkili bir online kişisel marka yaratmalı. kişisel ve profesyonel ağımızı kurarken proaktif olmalıyız. Internet, önceki nesillerin aksine bugün hakkımızda biri bir bilgiye ulaşmak istediğinde ilk bakacağı yer. Profilimiz ve dijital izlerimize ulaşmak son derece kolay. Bu nedenle profesyonel anlamda nasıl algılanmak istiyorsanız bu yönde bir online profil ve iz bırakmak üzere çaba harcamalısınız.