Tatmin edici ve ileriye yönelik bir kariyer hepimizin önceliği. Ama bir zaman sonra terfi edemeyince ya da önemli projelerde rol alamayınca sınırlarımızı fark ederiz. Bir zamanlar önümüzde hiçbir engel olmadığını sanırken, fırsatlarımızın azaldığını görürüz.

Bilerek ya da bilmeyerek kariyerimize zarar verecek bazı yanlışlar yaparız. Bu hataların önüne geçmenin en iyi yolu ise onların farkında olmak ve üstesinden gelmek için çaba harcamaktır.

Kariyerimize zarar veren altı temel yanlış vardır:

1. Başarınız ölçülebilir, kattığınız değer görülebilir olmalı. Şirketinize kattığınız değeri gösteremiyorsanız terfi beklemeyin.

2. Şirketinizin temel amacına kendinizi tam anlamıyla adamanız gerekir. Adanmışlık ve sadakat çok önemli nitelikler olmakla birlikte ölçülmesi kolay değildir. Her gün, elinizden gelenin en iyisini yapmanız işinize kendinizi adadığınızın en iyi göstergesidir. Özellikle liderlik pozisyonundaysanız bu konuya ayrıca dikkat etmeniz gerekir.

3. Değişim zamanlarında ya da yeni fikirler ortaya atıldığında “burada işler bugüne kadar hep böyle yapıldı” yaklaşımıyla gelirseniz, saygınlığınızı zedeleyip ve kariyerinizi sınırlandırırsınız. İşverenler yeni şeyler icat etmek, öğrenmek, değişim ve gelişim için şevk ve heves duymanızı isterler. Değişim ve yeniliğe açık olmayan insanlar gözden çıkarılabilir sınıfına girer.

4. Çalışma arkadaşlarınızla sıklıkla tartışıyorsanız, sizinle çalışmak yorucuysa, bir çatışmadan diğerine koşuyor ve bu davranışınızı düzeltmek için çaba göstermiyorsanız işten çıkarılabilirsiniz. İşverenler sürekli negatif davranışları istemezler.

5. Gizli ve özel bilgileri saklamak konusunda hassas değilseniz dikkatli olmanızda fayda var. Sürekli dedikodu yapanlar, sırları ifşa edenler, birlikte çalıştıkları arkadaşları ve yöneticileri hakkında olumsuz konuşanlar genelde şirketler yeniden yapılanırken ilk yol verilenlerdir.

6. Sürekli hatalarınızın üzerini örtüp yöneticilerden ve çalışma arkadaşlarınızdan saklarsanız ya da sorumluluk almaktan kaçıp hatalarınızı başkalarının üzerine yıkarsanız güvenilirliğiniz sarsılacaktır.
Kariyer fırsatlarını lehinize çevirmek, tavır ve yaklaşımınızı değiştirmek için hiçbir zaman geç değil. Yeter ki pozitif kalın, değişime açık olun ve yaptığınız her işin ölçülebilir olmasına dikkat edin.