Tanıdıklar, iş hayatında yeni müşteriler edinmek ve bağlantılar kurmak için elzemdir. İletişim teknolojisi son yıllarda ilerlese de, araştırmalar insanların %84’ünün yine de yüz yüze gelmeyi tercih ettiğini ve %85’inin bu tür görüşmelerin daha güçlü ve anlamlı iş ilişkileri kurmaya yol açtığı konusunda hemfikir olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte çoğumuz böylesine önemli bir konuda yanlışlar yapıyoruz. LHH-DBM Peru ve Şili Başkanı Ines Temple’a göre tanıdık ağımızı kullanırken 10 temel yanlış yapıyoruz. İş hayatında başarımıza engel olan bu 10 yanlış şöyle;

Ne yazık ki çoğumuz böylesine önemli bir konuda yanlışlar yapıyoruz. LHH-DBM Peru ve Şili başkanı Ines Temple’a göre tanıdık ağımızı kullanırken 10 temel yanlış yapıyoruz. İş hayatında başarımıza engel olan bu 10 yanlış şöyle;

1- “Yeni insanlarla tanışmayı sevmem.”

Sosyalleşmek, yeni insanlarla tanışmak “saygı duyduğumuz kişilerle bilinçli ve gönüllü olarak uzun vadeli ilişkiler kurmak” anlamına gelir. Bu, günlük etkinliklerimizden biri, hayatın ve mensubu olduğumuz toplumun bir parçasıdır.

2- “Bağlantılar yalnızca iş bulmak için faydalıdır.”

10 işten 9’unun dolaylı ya da doğrudan bağlantılar vasıtasıyla bulunduğu bir gerçektir. Bağlantılar, karşılıklı olarak her görüşmede; kimlik, imaj, saygınlık ve tanınırlığı ilmek ilmek örerek kurulur.

3- “Tanıdıklarla ancak gerektiğinde temasa geçerim.”

Tanıdıklarla yalnız kendi çıkarlarınız gerektirdiği için iletişime geçmek ben merkezci ve manipülatif bir yaklaşımdır. İnsanlar manipülasyonun kokusunu hemen alırlar.

4- “Çok meşgulüm. “

Yüz yüze iletişim çok daha etkili olmakla birlikte, dijital iletişim yolları da varlığımızı göstermemiz için fırsat oluşturur.

5- “İşime odaklanamıyorum”

İletişim, zaman ve enerji alır. Ama kişisel imaj ve itibarımızı da göstermemiz için bir fırsattır. Başarılarımız ve kat ettiğimiz yolu tanıdıklar olmadan kimseye duyuramayız.

6- “Sosyal etkinliklere katılmayı sevmiyorum.”

Profesyonel dünya yeni ve çeşitli insanlarla karşılaşma, başka görüş açılarla tanışma alternatifleri sunar. Hep aynı insanlarla görüşmek diğerlerinin görüşlerini görmezden geldiğinizi gösterir, yeniliklerden uzak kalabilir, kendi küçük çevrenizde yerinizde sayabilirsiniz.

7- “Son dedikoduyu duydun mu?”

Tanıdık ağımızı dedikodu ve itibar zedelemek için kullanmak kendi saygınlığımızı zedelememiz anlamına gelir. Sadece dinleyici bile olsanız bu böyledir. Değer mi? Yarının ne getireceği hiç belli olmaz.

8- “Yalnızca önemli kişilerle ilişki kurabilirim.”

Yalnızca tepe yöneticilerle kuracağınız ilişkileri önemli addetmek ve diğerlerine tepeden bakmak büyük bir hatadır. Hangi işi yaparsa yapsın, tüm insanlar değerlidir. Önemsiz insan diye bir şey yoktur.

9- “Çok az kişiyi tanıyorum.”

Yetişkin olarak genellikle 500-1000 arasında arkadaş, tanıdık ediniriz. Bu tanıdıkları, okul, üniversite, mevcut ve eski iş arkadaşlarımız, spor merkezi, mahalle, akraba ve sosyal etkinliklerden tanıştığımız kişiler, tedarikçiler, müşteriler, eski müşteriler, çocuklarımızın arkadaşlarının ebeveynleri gibi insanlar oluşturur. Listenizi oluşturup ilişkilerinizi güncel tutmaya çalışın.

10- “İnsanları etkilemem lazım.”

İyi ilişkilerin temeli diğerlerini etkilemek değil güven üzerine kuruludur. Doğru davranarak, içten ve sıcak olarak güven ve saygı kapısını aralayabilirsiniz. İnsanlara nazik davranarak ve onları gerçekten dinleyerek kişisel imaj ve tanınırlığınıza da katkıda bulunursunuz. Başkalarına ilham vermenin sırrı her etkileşime değer katmaktır.