Birnur Ahunbay

E&E Group Outplacement Direktörü

30 yıllık profesyonel iş hayatım boyunca çalıştığım her firmadaki görevimi çok severek, keyif alarak yaptım; Bu konuda gerçekten çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Birçok insan tanıdım, onlardan çok şey öğrendim, birçok eğitime girdim, birçok eğitim verdim ama hiçbir işten Outplacement Danışmanı olarak elde ettiğim öğretiyi ve manevi tatmini almadım, hiçbir başarı bana Outplacement danışmanlığı alan adaylarımın işe girme haberlerini paylaştıkları andaki sevinci, huzuru ve gururu yaşatmadı.

Ben Outplacement kelimesiyle emekli olup iş hayatımı bitirdiğimi düşündüğüm bir zamanda tanıştım.

Keşke kelimesini hiç sevmem ama ilk düşüncem “keşke bu programla kariyerimin daha başlarında tanışsaydım, hayatım çok daha rahat geçerdi” oldu.

Program, kişinin yaşı, kariyer düzeyi, eğitimi, hayattan ve kariyerinden beklentisi, aile yapısı vs. ne olursa olsun; ister profesyonel iş hayatına devam etmek, isterse kendi işini kurmak veya emekli olmak istesin, herkesin kişisel farkındalığını artırmada, kariyerini doğru yönetmede, zor zamanlardan çıkma ve hayatının kontrolünü elinde tutma becerisini geliştirmede çok önemli fayda sağlıyor.

İş hayatında işe girmek kadar ayrılmak da, bir kişiyi işe almak kadar çeşitli nedenlerle çıkarmak zorunda olmak da doğal. Bir insanın başka bir kişiyi işten çıkartmak zorunda olduğunda ve bu konuşmayı yapması gerektiğinde ne kadar zorlandığını ve üzüldüğünü de biliyoruz.
Sizlerle blog yazılarımda programa katılan kişilerin duygu ve düşüncelerini de paylaşmak istiyorum, belki iş aramak durumunda olan ama bu programa katılma şansı olamayan kişilere faydası olur.

1.yorum

"İş aramak ne kadar teferruatlı olabilir" diye sorardım kendime. En son 12 senedir iş aramayan birisi olarak açıkçası bu noktada gelişen dünyadan çok da haberim yoktu. Eskiden Kariyer Net’e koyduğum 2 sayfalık basit bir CV ile halledebiliyordum bazı şeyleri. E&E Group ile yollarımız, çalıştığım ilaç firmasının küçülmeye gitmesi sonucu, pozisyonumun kapanmasıyla kesişti. Benim için oldukça yeni ve pek de aşina olmadığım bu durumu, kariyer danışmanımın bana sunduğu koçlukla, sürecimi çok daha kolay kabullendim ve yeni işime başladım. Yeni işim "Tam gün iş aramak" idi:)))

Öncelikle profesyonel bir CV hazırlamanın hiç de sandığım kadar basit bir iş olmadığını öğrendim, sonra da tek iş aranması gereken yerin Kariyer net olmadığını.. Pek çok sosyal internet ağının farkına vardım ve geçmişten bu yana bana katkısı olan ne kadar network'üm varsa hepsini bir bir döktüm ve görüşmeye başladım. Pek çok noktada farkındalığım arttı. Kendi başarı ve yetkinliklerimi, karşı tarafın istekleriyle nasıl birleştirebileceğimi öğrendim.

Şu an son sürat iş aramalarıma ve görüşmelerime devam ediyorum. Ne de olsa bu tam gün alan bir iş:)))

2.yorum

‘Outplacement hizmetinin yeni bir pozisyona geçişte önemli faydalar sağladığını düşünüyorum. Benim açımdan programın sağladığı en önemli katkı, en son yaptığım iş başvurularının üzerinden uzun bir süre geçtiğinden, istediğim işi bulmam için hangi adımları atmam gerektiğini bana hatırlatması oldu. Program kapsamında, öncelikle hedeflerimi netleştirebildim, bu hedeflere ulaşmak için yapmam gerekenler üzerinde düşündüm ve daha sonra bunları eyleme döktüm. CVmin geliştirilmesi, referanslar konusunda yapılması gerekenler ve mülakatlarda karşıma çıkabilecek sorular hususlarında önemli bilgiler edindim. ‘