Evren Çerdik

E&E Group/ Executive Search Director

Son dönemde gittikçe daha sık duymaya başladığımız bir kavram var “çoklu kariyer”, yani kurumsal hayat devam ederken aynı zamanda ikinci kariyeri başlatabilmek ve bir süre sonra bu yeni kariyere geçmeyi hedeflemek. Peki, nedir bu çoklu kariyer ve nasıl yapılır? İş hayatında yıllar süren yoğun çaba, emek, özveri sonucu gelinen noktada neden böyle bir istek duyuyoruz?
Bu istek çoğunlukla 30’lu yaşların sonunda kariyer belirli bir olgunluğa eriştiğinde ortaya çıkıyor ve birkaç önemli nedeni bulunuyor.

Değişen ekonomik koşullara bağlı olarak firmaların iç yapılarının daha sık değişmesi, özellikle yabancı firmalarda rollerin merkezileşmesi sonucu pek çok pozisyonun ortadan kalkması veya kapsamlarının daralması, buna bağlı olarak terfi imkânlarının azalması sonucu çalışanların motivasyonlarının düşmesi çoklu kariyer arayışının en önemli etkenlerden biri. Bununla birlikte uzun süreli kariyerlerde görülen doygunluk hissinin getirdiği yenilik arayışı, teknolojik gelişmelerle pek çok bilgiye kolaylıkla ulaşabilme, değişen ihtiyaçlar doğrultusunda yeni Pazar trendlerini internet üzerinden rahatça tespit edip kitlelere ulaşabilme, bir taraftan da rafa kaldırılmış girişimcilik hayallerinin gerçekleşeceğine olan inanç, çoklu kariyerleri mümkün kılıyor.

Çoklu kariyerlerde en sık gördüğümüz örneklerden biri tarım faaliyetleri. Organik tarım, ceviz, zeytin vb. ürünlerin yetiştiriciliği son birkaç yıldır oldukça revaçta ve kurumsal hayat devam ederken aile/ arkadaş desteği ile daha rahat yapılabiliyor. Üniversitelerde hafta sonları ve mesai saatleri dışında dersler vermek, kitap yazmak, e-ticaret, koçluk, eğitmenlik, blogger’lık vlogger’lık son dönemin en çok tercih edilen ikinci kariyer seçenekleri. Seçilen bu yeni yönlerde önümüzdeki yıllarda trendlerin nasıl gelişeceği, fırsatlar ve olası zorluklar için ne kadar hazır olduğumuz ve hangi riskleri göze alabileceğimizi belirlemek oldukça önemli. Öyle görünüyor ki önümüzdeki yıllarda gerekli hazırlıkları yaparak çoklu kariyerlerine adım atmış ve kariyerlerini çeşitlendirmiş adaylarımızın başarı hikâyelerini daha çok dinleyeceğiz.