Vince Molinaro

Kariyer hayatınızda siz de deneyimlemişsinizdir. Önemli bir proje üzerinde çalışırken bazıları sorunları ve boşlukları görür ama bunu değiştirmek için hiçbir şey yapmaz. İşlerin yolunda gitmediğini ya da işin kalitesinin istenen düzeyde olmadığını bilir ama görmezden gelir, bir başkasının gelip düzeltmesini beklerler.

Cesur liderler hakkında hikayeleri okumamız ya da duymamıza karşın bunun pratikte cesaretin ne anlama geldiği konusunda emin değiliz. Cesaret, net olmayan bir kavramdır, tam olarak tarif edemeyiz ama gördüğümüzde anlarız. Görmezden gelmek ise kesinlikle liderlik cesaretiyle ilgili bir davranış değildir.

Kendi performansınızı gözden geçirin. Görmezden geldiğiniz neler var? Aşikar sorunları işaret etmeyerek, şirketinizin harcanan zaman, para ve kaynakların bedeli nedir?

Görmezden gelmenin ilerlemenin bir yolu olduğunu düşünebilirsiniz. Kafanızı kuma gömerek herşeyin yoluna gireceğini sanabilirsiniz. Halbuki bir zaman sonra gerçek ortaya çıkacak ve sonunda herkes bunun zararını ödeyecektir.