Vince Molarino

İş tanımları, bulundukları konum, çalıştıkları şirket tipi ne olursa olsun tüm liderlerin doğruyu söyleme cesareti olması gerekir. İşleri daha iyiye doğru götürmenin tek yolu budur.

Kompleks organizasyonlar, mutsuz, cesareti kırılmış ve yetersizlikler yüzünden ıstırap çeken insanlarla doludur. Mutsuz ve ölüm sessizliği birleşimi ile doğru bir liderlik sergilenemez.

Eğer bir şey yanlışsa, lider olarak aklınızdan geçeni söylemeniz gerekir. Bunu yaparken insanları aşağılamanız gerekmez. Ama kaygılarınızı saygı çerçevesinde tanımlamalı ve birlikte çalıştığınız kişileri işlerin daha iyiye gitmesi yönünde teşvik edecek biçimde ifade etmelisiniz.
Son olarak, çözüm geliştiren ve uygulayan bir rol oynamanız gerekir. Sorunu ilk olarak teşhis etmek çok önemlidir, gerçek cesaret gerektirir.

Lider olarak kendi performansınızı düşünün. Problemleri gördüğünüz zaman tanımlayıp belirtiyor musunuz? Çözümleri ilk olarak ortaya atan kişilerden misiniz? Yoksa değişim için bir fikir bile öne sürmeden işlerin ne denli kötü gittiği hakkında öğle yemeğinde, kahve arasında yakınıp duranlardan mısınız?