Dr. Dan Harrison

İşe alım biraz flört etmek gibidir, istediğinize yakın birini bulursanız geri kalana müsamaha edebilirsiniz. Başarılı işe alımın anahtarı ne elde edeceğinizi bilmektir ki geri kalanlarla birlikte yaşamaya karar verebilin.

Mükemmel adaya ne denli yaklaştığınızı, iyi bir Ölçme& Değerlendirme sistemi kullanarak belirleyebilirsiniz. Bay ya da Bayan Doğru, güzel ama gerçek olmayan bir hayal. İyi bir değerlendirme kesinlikle iş odaklı olmalıdır- bir işe uygun olan diğerine uygun olmayabilir. Eğer bir denetmeni işe alacaksanız adayda kesinlik, doğruluk ve kalite özelliklerini görmek isteyeceksinizdir. Adayda aradığınız temel özellikleri bulabilirseniz belki insan ilişkilerindeki garipliğini hoş görebilirsiniz. Eğer müşteri ilişkileri alanında çalışacak bir insanı işe alacaksanız, elbette belirli bir seviyede kalite isteyeceksiniz ama hızlı çözüm, yardımseverlik ve diplomasi aradığınız temel özellikler olacaktır. Temel özellikler karşılanırsa adayın kesinlik konusundaki bazı boşluklarını da idare edebilirsiniz. Bu yüzden kullanacağınız

Ölçme&Değerlendirme sistemi iş odaklı olmalı.

Karar verirken ihtiyacınız olan bilgiyi verecek Ölçme& Değerlendirmeyi kullanın. Örneğin Susie Smith’in baskı altında zor performans gösterdiğini öğrendiniz ama smz konusu pozisyon baskı altında çalışmayı gerektiriyor. Susie’nin serinkanlı olması ve üretkenliğini sürdürmesi için ne gibi değişiklikler yapılabilir? Mülakatta bu konuya ilişkin kaygılarınıza yönelik hangi soruları sorabilirsiniz? Adayın profilindeki diğer bilgileri kullanarak onu daha iyi anlayabilir, verimliliğinin bütünü hakkında daha etraflıca bir karar verebilirsiniz.

Değerlendirmeler adaylardaki gerekli ve istenen özellikleri ya da en iyi unsurları ölçebilir. Hatta daha ileri giderek adayların genel performansını alabora edebilecek yoldan çıkma eğilimleri hakkında bilgi edinin. Size yalnızca davranış tipleri ve kategorileri sunan kişilik testleri ile yetinmeyin. Bunlar Bay %80 ile nasıl çalışacağınızın detaylarını size vermezler. Hatta eksikleriyle birlikte yaşayıp yaşayamayacağınıza bağlı olarak Bayan %75 daha iyi bir olasılık bile olabilir. Seçiminizi adayların gelişim ve eğitimi için destek olacağınızı da göz önünde bulundurup, aradığınız temel unsurların orada olduğundan emin olarak doğru verilerle yapın.

E&E Group Ölçme ve Değerlendirme Merkezi doğru Yeteneklerin seçimi, Yönlendirilmesi ve Geliştirilmesi açısından size tarafsız bilgi sağlar. E&E Group Harrison Assessments International Şirketinin Türkiye'deki tek yetkili temsilcisidir.